SME

Vojna v Afganistane

Sovietsky zväz bojoval v Afganistane takmer 10 rokov. Neuspel a s hanbou musel odísť. Svoje vojská začal sťahovať pred 15 rokmi - 15. mája 1988. Začiatok odsunu sovietskych vojsk z Afganistanu nebol poslednou operáciou rusko-afganskej ...


FOTO – ARCHÍV


Sovietsky zväz bojoval v Afganistane takmer 10 rokov. Neuspel a s hanbou musel odísť. Svoje vojská začal sťahovať pred 15 rokmi - 15. mája 1988. Začiatok odsunu sovietskych vojsk z Afganistanu nebol poslednou operáciou rusko-afganskej vojny. Afganistan je dodnes pre Rusov čiernou morou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejde ani tak o drogy, ktoré cez Rusko prúdia do Európy, či o talibov, ktorí sa v poslednom čase zase aktivizujú. Najväčšie starosti robia Moskve vlastní vojaci, ktorí prešli afganskou vojnou a vrátili sa nakoniec domov.

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa opäť dali do boja. Tentoraz nie proti mudžahedínom, ale proti vlastnému, nenávidenému štátu. Vojnoví veteráni z Afganistanu sú jednou z najobávanejších skupín ruského podsvetia.

Pre Rusko sa preto afganská vojna neskončila v momente, keď vojaci 40. armády začali baliť svoje torby a otočili pásy tankov smerom na severozápad. Zabudnutá bude až vtedy, keď zomrie posledný účastník bojov.

Afganistan zostáva pre Rusov traumou, čiernou škvrnou na vojenskej histórii krajiny. Čiernejšou, než bola okupácia Československa či invázia do Maďarska. Afganistan totiž trval príliš dlho a k úplnej okupácii nikdy nedošlo.

Desať rokov tu zúrili boje, v ktorých zahynulo podľa rôznych údajov od 800 000 do 1 500 000 Afgancov a podľa oficiálnych odhadov 15-tisíc ruských vojakov a dôstojníkov. Vojna stála Moskvu 6 miliárd rubľov a dodnes sa hľadajú stovky nezvestných.

SkryťVypnúť reklamu

Rusi sa nikdy nezmierili s porážkou, ktorú v Afganistane utrpeli. Na rozdiel od Američanov nedokázali svoju prehru reflektovať ani v umeleckej forme. Nenakrútili jediný celovečerný film na tému afganská vojna, len náznakom podobný americkým filmom o traumatickej skúsenosti z Vietnamu. Ani jeden film, z ktorého by bolo patrné zúfalstvo nad tým, čo to tí naši vodcovia predviedli. Všetky naopak opisujú ruských vojakov ako hrdinských záchrancov a afganských partizánov, ako bytosti podobné divej zveri.

Dodnes sa ruskí historici snažia ospravedlniť vojnu najrôznejšími výmyslami, dodnes je v Rusku mnoho vojenských expertov i politikov, ktorí by najradšej vrátili čas naspäť a ujali sa velenia celej operácie s väčšou rozhodnosťou. I keď z archívov je zrejmé, že už niekoľko mesiacov po vstupe sovietskych vojsk do Afganistanu v Moskve pochopili, že urobili zlé rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Od prvého útoku až po podpísanie ženevských dohôd v apríli 1988, podľa ktorých sa mali sovietski vojaci 15. mája 1988 dať na pochod domov, uplynulo priveľa času. A tak sa výročie začatia odsunu nijako neoslavuje. Radšej.

Celá akcia trvala 9 mesiacov do 15. februára 1989. Stále žijúci očití svedkovia na ňu spomínajú skôr s hrôzou v očiach, než ako na koniec vojnového ťaženia.

Veliteľ operácie generál Boris Gromov na väčšinu otázok o udalostiach 15 rokov starých odpovedá: „Východ, to je tenký ľad.“ Ako jeden z mála je schopný priznať, že na zúfalej situácii, v ktorej sa dnes Afganistan nachádza, má Moskva leví podiel.

Nerád hovorí o podrobnostiach, napríklad tých, ktorých následky je dodnes možné v Afganistane vidieť. V snahe ochrániť vracajúcich sa sovietskych vojakov pred jasajúcimi mudžahedínmi dal Gromov vypáliť a vybombardovať pás ústupovej cesty smerom k hranici Afganistanu s Uzbekistanom.

SkryťVypnúť reklamu

Odchod sovietskej armády a americká vojenská i finančná podpora susedného Pakistanu, kde sa ako nová sila proti Rusom zrodil Taliban, začal ďalšiu tragédiu nástup extrémneho islamu.

Rusi sú dnes radi, že sa pod vplyvom nových vojen a nových dramatických udalostí na trápne výročie, akým určite vstup i odchod sovietskych vojsk z Afganistanu v očiach ruských občanov je, zabudlo.

Zo spomienok na Kábul dnes v Rusku žijú ešte vyvezené vzácne koberce v bytoch generálov, historické exponáty ako telefónny prístroj Rusmi zavraždeného afganského vodcu Chafizulla Amina, tajné dokumenty ukradnuté zo štátnych afganských archívov a veteráni. Tí, ktorí budú svojimi činmi do konca svojich životov pripomínať, koľko stojí jedno chybné rozhodnutie.

Afganistan

Ilustračné foto.

Ruský súd zrušil označenie hnutia ako teroristickej skupiny.


TASR 5
Militanti z Talibanu.

Témou rokovania boli aj repatriácie afganských občanov.


TASR
Ilustračné foto

Orgány pozvali Afgancov, aby sa zúčastnili na popravách.


TASR 1
Súvisiace témy: Rusko, Encyklopédia - udalosti
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 326
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 109
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 918
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 721
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 505
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 391
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 045
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 759
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 7
SkryťZatvoriť reklamu