SME

Vesmírna sonda Pioneer 10

Kým čítate tieto slová, medzihviezdnym priestorom fičí ľuďmi vyrobené čudo. Míňa veci a javy, o ktorých žiadny človek od počiatku ľudstva ešte nikdy nič nepočul. Nesie so sebou dôkaz, že ľudia jednoducho veria na mimozemšťanov – odkaz pre iné civilizácie.


Platnička s odkazom pre mimozemšťanov. FOTO – ARCHÍV


Ak nejaký neznámy tvor našu sondu zachytí, nájde v nej tabuľku s nakreslenou postavou muža a ženy s nákresom trasy sondy z planéty Zem. Zovňajšok ľudských postáv na tabuľke vytvoril počítač na základe analýzy priemerného vzhľadu obyvateľa našej planéty. Mimozemšťan sa pozrie na obrázok – ak bude mať oči – a zamyslí sa. Autori tabuľky mysleli aj na kľúč k rébusu – opatrili nákres rozpisom najrozšírenejšieho prvku vo vesmíre, vodíka. Mimozemšťan možno naozaj nákres rozlúšti a vyberie sa na návštevu do Slnečnej sústavy. Tú sonda Pioneer 10 opustila práve pred dvadsiatimi rokmi, 13. júna 1983. A prekročila medze ľudskej predstavivosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme len hádať, čo si mimozemšťan pomyslí o zdvihnutej ruke muža na obrázku v geste dobrej vôle. Tak sa každopádne lúčili tvorcovia sondy so svojím výtvorom, keď dňa druhého marca 1972 floridské kozmické mestečko Cape Canareval zaburácalo explóziou a náš prvý vyslanec do odľahlých predmestí slnečnej sústavy, sonda Pioneer 10 po krátkom zápase s gravitáciou zamieril k obriemu Jupiteru. Vedci mu zatlieskali a najbližšie zatajili dych až v decembri roku 1973, keď Pioneer suverénne prekľučkoval pásom asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. To mal už za sebou 992 miliónov kilometrov. Onedlho Pioneer dosiahol Jupiter a k Zemi letel prvý obrázok plynného obra zblízka.

Sonda opustila Slnečnú sústavu v roku 1983. Na aklimatizáciu v medzihviezdnom priestore potrebovala nie viac ako 24 hodín – nasledujúci deň už vyslala signál s novými vedeckými informáciami.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase mal Pioneer 10 vo svete desiatky nadšených fanúšikov.

Pred šiestimi rokmi NASA oficiálne ukončila projekt a Pioneer 10 poslala po 9,6 miliardy kilometrov do výslužby. Technologický dôchodca však tvrdošijne pokračoval vo svojej misii a každý deň vysielal ľuďom nové a nové zlomky do veľkého kozmického puzzle.

Na prelome rokov 2001 a 2002 vedcom znovu vyschlo v ústach. Pioneer mlčal celých osem mesiacov. V marci sa s ním znovu spojili. „Bolo to načasované, hlasný jasný silný signál,“ opísal vtedy radostne situáciu pre BBC Larry Lashher z NASA.

Pioneer 10 sa stal ako pravý cestovateľ majstrom rozhraní. Zásobil ľudstvo novými informáciami o hraniciach gravitačných sfér planét, o jemnom prechode medzi atmosférou a gigantickým plynným telom Jupitera. Koncom 70. rokov Pioneer zaslal na Zem informáciu, že povrch celého jedného telesa – Jupiterovho mesiaca Europa – je z ľadu. Dosiahol aj rozhranie, do ktorého predtým nevstúpil nijaký ľuďmi vyrobený stroj: takzvanú heliopauzu, oblasť na konci Slnečnej sústavy, kde sa končí moc nášho Slnka ale ešte nezačína ihrisko síl pravého medzihviezdneho priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Dňa 22. januára 2003 vyslal osamelý cestovateľ po 31 rokoch služby ľuďom posledný signál. „Potom, čo pri svojej dlhej púti do hĺbky vesmíru sonda preletela Mars, dostala sa dostala do miest, kam sa dosiaľ nikdy nedostalo nič vyrobené ľudstvom,“ lúčil sa s ňou riaditeľ pre výskum Slnečnej sústavy NASA Colleen Hartman.

Pioneer sa vtedy nachádzal vo vzdialenosti 12,23 miliardy kilometrov od Zeme, čo je 82-krát väčšia vzdialenosť než medzi Zemou a Slnkom.

Pioneer 10 pomaly, ale iste letí rovno do oka súhvezdia Býka. Na miesto dorazí o dva milióny rokov. Ďalší osud maličkej sondy v neznámom kozme ťažko predpovedať. Bude vraj vesmírom cestovať tak dlho, kým do niečoho nevrazí.

Nikto z nás si nevie predstaviť, aké historky by Pioneer, ktorý mal doletieť nanajvýš tak k Jupiteru, svojím tvorcom porozprával, keby náhle ožil ako v rozprávke. Jedno by povedal určite: „Trochu ste ma podcenili, holúbkovia.“

Vesmír

HOPS-315, mladá hviezda, pri ktorej astronómovia pozorovali dôkazy o prvých štádiách formovania planét. Obrázok zhotovila sústava rádioteleskopov ALMA.

Hviezdny systém HOPS-315 môže odhaliť viac o histórii Slnečnej sústavy.


1
Kompozícia 216 snímok zobrazuje hviezdnu stopu nad kolóniami tučniakov v zátoke Bluff Cove na Falklandských ostrovoch.

Ktoré dni budú toto leto kratšie?


Kasha Patel a 1 ďalší
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  1. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  2. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  3. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  4. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 14 560
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 349
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 901
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 507
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 202
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 508
  7. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 204
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 008
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bol ideálom barokového aristokrata.


a 1 ďalší

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


1

Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu