SME

Guľôčkové pero

Jednou z drobností, bez ktorých si dnes nevieme život ani predstaviť, je guľôčkové pero. Patent na plne funkčné pero tohto typu podal maďarský emigrant László Bíró v Argentíne pred šesťdesiatimi rokmi, 10. júna 1943. Niektorí nadšenci prirovnávajú význam


László Bíró na známke. FOTO - ARCHÍV


jeho objavu ku Gutenbergovmu vynálezu kníhtlače. Najrozšírenejší druh pera na zemeguli v mnohých jazykoch dodnes nesie Bíróovo meno.

László József Bíró sa narodil v Budapešti 29. septembra 1899. Jeho život pripomínal románové postavy z konca monarchie. Podľa maďarského príslovia bol všetkým okrem obesenca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začal študovať medicínu, dlho však na škole nevydržal. Dospel vraj k záveru, že sa viac než v škole naučí priamo zo života. Pokúšal sa živiť ako hypnotizér, grafológ, automobilový pretekár, poisťovací agent, colný úradník. Okrem toho sa zaoberal maliarstvom, sochárstvom a samozrejme aj vynálezmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte zamladi v Maďarsku vymyslel práčku spojenú s kuchynským sporákom, spolu s priateľom strojárom vynašli automatickú prevodovku, neskôr v emigrácii v Argentíne klinický termograf a nerozbitný zámok.

Po roku 1932 sa živil prevažne ako novinár. Táto práca ho vraj priviedla aj k jeho najvýznamnejšiemu objavu - guľôčkovému peru.

Inšpiráciou mu bol podľa vlastného životopisu pravidelný pohyb tlačiarenských rotačných valcov. Tie mu vnukli myšlienku, že otáčajúci sa valček alebo guľôčka na konci rúrky naplnenej atramentom by mohla zaistiť rovnomerné nanášanie farby na papier a tým umožniť jednoduché a rýchle písanie bez problémov, ktoré spôsobovali plniace perá.

Podľa inej legendy však na nápad prišiel pri pozorovaní detí hrajúcich sa o guľky. Jedna z guľôčok prebehla cez mláku a pri ďalšej ceste zanechávala na zemi mokrú stopu.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta k použiteľnému nástroju na písanie bola ešte dlhá. Bíró nebol prvý, kto prišiel na tento základný princíp. Američan John Loud s podobným nápadom vystúpil už v roku 1888, pero nemeckej firmy Gold Lorenza z roku 1924 sa dokonca nejaký čas aj vyrábalo. Princíp guľôčkového pera si nechal v roku 1935 v Prahe patentovať aj Václav Klimeš. Všetky tieto perá však v praxi skôr nefungovali a mali minimálnu životnosť.

Prvé pokusy sa nevydarili ani Bíróovi. Okrem problému správneho uchytenia guľôčky mal najviac oštary so získaním vyhovujúceho farbiva. Bežne používaný atrament bol pre guľôčkové pero príliš riedky a z pera vytiekol. Hustejší, naopak, netiekol vôbec.

Do pokusov s atramentom zapojil Bíró aj ďalších ľudí. Výrazne mu pomohol mechanik Andor Goy, ktorého môžeme považovať za druhého otca guľôčkového pera. Goy pomáhal financovať ďalšie pokusy a on pravdepodobne pre pero vyvinul vhodnú špičku.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca mužov mala neskôr nepríjemnú súdnu dohru. Goy začal po vojne v Maďarsku vyrábať vlastné guľôčkové perá, v roku 1949 však jeho firmu znárodnili. Maďarsko v jeho mene v roku 1960 zažalovalo firmu Biro-Patente A. G. Švajčiarske súdy po niekoľkých rokoch maďarskú žalobu odmietli a zdôvodnili to napríklad tým, že je čudné, aby sa štát zastával práv niekoho, koho predtým sám okradol.

Prvý vlastný patent na guľôčkové pero si nechal Bíró zaregistrovať ešte v Budapešti v roku 1938. Pero vyvinuté spoločne s Goyom sa začalo v roku 1939 vyrábať v Nemecku. Stále to však nebolo to pravé, pretrvali hlavne problémy s atramentom. Ďalšiemu vylepšovaniu pera zabránila vojna.

Podľa ďalšej legendy sa Bíró tesne pred vojnou náhodou v Juhoslávii stretol s úradujúcim argentínskym prezidentom. Vzhľadom na blížiacu sa vojnu prijal prezidentovu ponuku a emigroval do juhoamerickej krajiny. Tam samostatne dokončil pokusy so svojím perom.

SkryťVypnúť reklamu

Isté je, že úplne funkčné guľôčkové pero vhodné na masovú výrobu si Bíró nechal patentovať až v Argentíne v roku 1943. Sám však nedokázal zabezpečiť jeho výrobu a preto patent predal podnikateľovi Georgovi Martinnovi. Ten vo Švajčiarsku založil firmu Bíró-Patente A. G a zaistil rozšírenie guľôčkového pera do celého sveta.

Bíró zomrel v Buenos Aires v roku 1985. Vo svete a hlavne v Argentíne je dnes pravdepodobne známejší, ako vo svojej pôvodnej vlasti. Slovo biro sa v angličtine dodnes občas používa na označenie guľôčkového pera. Spojením jeho mena so slovom crayon (po francúzsky ceruzka) vznikol aj názov francúzskej firmy BIC, známeho výrobcu jednorazovo použiteľných pier. Deň Bíróovho narodenia je oficiálnym sviatkom argentínskych vynálezcov.

SkryťVypnúť reklamu

V inom, menej pozitívnom kontexte naopak Bíróovo meno spomínajú ekológovia. Vďaka lacnému guľôčkovému peru, ktoré je po minutí atramentu lepšie vyhodiť a kúpiť nové než opäť napĺňať, ho považujú za vynálezcu jednorazovo použiteľných výrobkov, ktoré dnes zaťažujú životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 831
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 830
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 643
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 553
  5. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 279
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 177
  7. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 461
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 297
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bol ideálom barokového aristokrata.


a 1 ďalší

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


1

Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu