SME

Korunovácia Alžbety II.

Zachmúrené, šedivé londýnske ráno. Predpovede neklamali, dážď bol vytrvalý. Pri východe z Buckinghamského paláca bolo ale v zdanlivo obyčajný deň živo. Tiesnili sa tam kuchári, záhradníci, komorníci, celé služobníctvo. Ako prví videli, ...


FOTO – REUTERS


Zachmúrené, šedivé londýnske ráno. Predpovede neklamali, dážď bol vytrvalý. Pri východe z Buckinghamského paláca bolo ale v zdanlivo obyčajný deň živo. Tiesnili sa tam kuchári, záhradníci, komorníci, celé služobníctvo. Ako prví videli, ako sa ich kráľovná, Alžbeta II., vybrala v ústrety obradu, ktorý má pre panovníka aj Britániu veľkú dôležitosť. Pred palácom ju čakal zlatý koč, ktorý ťahali ôsmi siví valasi - jeden z nich sa volal Snehulienka. Cestou do Westminsterského opátstva jej sprievod robilo asi 250 ľudí. Zástupcovia koruny, anglikánskej cirkvi a štátu. Bol to veľký deň pre Veľkú Britániu, krajinu, ktorá si ctí tradície. Pred päťdesiatimi rokmi vo Westminsterskom opátstve korunovali britskú kráľovnú, Alžbetu II. Bolo to 2. júna 1953.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Westminster, kde sa korunovácie uskutočňujú posledných 900 rokov, si včera pripomenul 50. výročie korunovácie omšou. V porovnaní s minuloročnými oslavami polstoročia Alžbetinej vlády to bolo oveľa skromnejšie (tak si to kráľovná priala) a s elektrizujúcou atmosférou spred pol storočia sa to nedá vôbec porovnať.

Prečo sa stala korunovácia pamätnou? Prispela k tomu BBC, ktorá prvýkrát odvysielala priamy televízny prenos. Televízory boli už pomerne rozšírené. Odhadovalo sa, že obrad sledovalo 27 miliónov divákov, ďalších 11 miliónov počúvalo prenos v rozhlase - v Británii pritom vtedy žilo len 36 miliónov ľudí.

Prišli novinári z celého sveta, napríklad aj Jacqueline Bouvierová, krásna mladučká novinárka z Washington Times-Herald. Neskôr ju svet spoznal ako prvú americkú dámu pod menom Jackie Kennedyová.

SkryťVypnúť reklamu

Pred očami miliónov divákov sa odohrávali scény, ktoré boli dovtedy prístupné len vyvoleným. Vrchol prišiel v okamihu, keď arcibiskup z Canterbury pozdvihol korunu nad hlavu kráľovnej a pomaly jej ju nasadil. Alžbeta II. sedela na korunovačnom tróne s panovníckym jablkom v ruke. „God save The Queen!“ ozvalo sa opátstvom.

Korunovácii predchádzali dlhé mesiace starostlivých príprav. Prvýkrát sa korunovačná komisia stretla v máji 1952. Kráľovná nastúpila na trón po smrti svojho otca Juraja VI. vo februári 1952. Keď kráľ zomrel, bola práve na ceste v Keni a prvýkrát za 200 rokov sa stalo, že nástupca bol v zahraničí.

Korunovačný obrad sa počas stáročí vyvíjal. Od korunovácie kráľa Williama IV. v roku 1831 patrí napríklad k obradu aj nasadenie korunovačného prsteňa, prezývaného aj svadobný prsteň Anglicka. Výnimkou bola len kráľovná Viktória, ktorá mala príliš malé prsty, a tak špeciálne pre ňu pripravili nový. Navliekli jej ho ale na nesprávny prst a kráľovná strávila obrad vo veľkých bolestiach.

SkryťVypnúť reklamu

Obrad korunovácie pozostáva zo šiestich častí, pričom najväčšia dôležitosť sa pripisuje pomazaniu. Olej sa vyrába podľa zvláštnej receptúry. Zlieva sa dohromady z pomarančového oleja, oleja z ruží, škorice, pižma a ambry.

Pre Alžbetu bola korunovácia krásna aj napriek nepriazni počasia. Keď mala jedenásť, videla, ako korunovali jej otca. Teraz mala len o šestnásť viac. Bola 39. panovníkom korunovaným vo Westminstri a len šiestou kráľovnou. Šesťročný princ Charles bol prvým dieťaťom v histórii, ktoré sa mohlo pozrieť na korunováciu ako nástupca. Dostal na túto udalosť ručne maľovanú pozvánku a z fotografií z ceremónie, ktorú strávil po boku kráľovnej matky, je zjavné, že ho obrad príliš nezaujal.

Verejnosť bola ale vzrušená už dávno pred korunováciou. Na asi sedemkilometrovej trase medzi Westminstrom a Buckinghamským palácom kempovalo v roku 1953 noc pred korunováciou viac než stotisíc ľudí. Len aby videli na vlastné oči korunovačný sprievod. Z rádií sa ľudia dozvedeli, že bola prvýkrát pokorená najvyššia hora sveta, Mount Everest. V tej chvíli sa tomu ale nikto nevenoval. V uliciach sa konali spontánne oslavy korunovácie, bola to príležitosť a vzpruha po svetovej vojne, ktorú Británia vyhrala, hoci za cenu obrovských obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľovná v elegantných bielych saténových šatoch vyšívaných znakmi Veľkej Británie a Britského spoločenstva národov mala veľký úspech.

Minuloročné oslavy ukázali, že kráľovná, ktorá má dnes 77 rokov je stále obľúbenou panovníčkou. Jej obdivovatelia tvrdia, že za celý ten čas nespravila žiadnu chybu ani v štátnych ani súkromných záležitostiach. To sa ale nedá povedať o ostatných členoch jej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 570
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 341
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 923
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 808
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 574
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 452
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 114
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu