SME

Prvý film v televízii

Zajtra to bude presne 65 rokov odo dňa, keď si televízni diváci mohli vôbec po prvýkrát pozrieť celovečerný hraný film. Bola to hollywoodska adaptácia populárneho romanticko-dobrodružného románu Červený Bedrovník. Šťastnou televíznou stanicou, ktorá ...


FOTO - ARCHÍV


Zajtra to bude presne 65 rokov odo dňa, keď si televízni diváci mohli vôbec po prvýkrát pozrieť celovečerný hraný film. Bola to hollywoodska adaptácia populárneho romanticko-dobrodružného románu Červený Bedrovník. Šťastnou televíznou stanicou, ktorá si pripísala prvenstvo, bola americká NBC.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď v roku 1927 Ernst Alexanderson po prvýkrát uviedol do chodu svoj nový vynález - televízne vysielanie - novinové titulky jeho dielo nazývali „prvým rádiom s obrázkami“. Asi len málokomu vtedy napadlo, že práve tento malý technologický zázrak sa už onedlho stane súčasťou každej modernej domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Tomu, že televízia od začiatku upútala ľudskú pozornosť, nasvedčuje aj pozoruhodná rýchlosť, s akou sa vyvíjala. Kým koncom dvadsiatych rokov išlo prevažne o vedecké experimenty, už o pár rokov sa naplno ukázala komerčná a zábavná stránka nového vynálezu.

V posledný májový deň roku 1938 americká televízna spoločnosť NBC uviedla prvý hraný film. Bola to adaptácia slávneho románu v Londýne žijúcej maďarskej barónky Emmusky Orczy „Scarlet Pimpernel“ (u nás známy ako Červený Bedrovník - nový britský seriál podľa tejto predlohy vysielala predčasom Česká televízia). Populárna dráma čerpá z historických udalostí búrlivého 18. storočia vo Francúzsku a opisuje príbeh anglického šľachtica s tajomným pseudonymom Červený Bedrovník, ktorý si „kráti chvíľu“ zachraňovaním Francúzov spod gilotíny. Romantické je, že o jeho totožnosti nevie ani jeho krásna manželka.

SkryťVypnúť reklamu

Dielo sa dočkalo dodnes mnohých adaptácií, filmových a divadelných, dokonca aj ako muzikál na Broadwayi. Ani film z roku 1934, ktorý ako prvý v dejinách uzrel svetlo televízneho sveta, nebol prvou filmovou adaptáciou tohto námetu. Hlavnú úlohu Bedrovníka, alias Sira Percey Blakeneyho, stvárnil 41-ročný britský herec maďarského pôvodu Leslie Howard. Ten sa - s výnimkou tohto prvenstva, o ktoré sa však osobne nijako nezaslúžil - do dejín filmu a televízie zvlášť výrazne nezapísal, k jeho ďalším úspechom patrili vari už len úlohy v starých filmových verziách románov Pygmalion (1938) a Odviate vetrom (1939). Pani Margueritu, francúzsku manželku sira Blakeneyho, si zahrala Merle Oberonová a ako revolucionár Chauvelin, ktorý hlavného hrdinu vydieral, sa predstavil Raymond Massey. Hoci sa táto absolútna televízna premiéra stretla s nadšením vtedy ešte nepočetného televízneho publika, neobišla sa bez technických problémov, ktoré sa skončili pre NBC takmer fatálne. „Filmový premietač“ v televízii totiž svoju úlohu nezvládol príliš profesionálne. Poplietol si filmové kotúče a namiesto pôvodných 85 minút Červeného Bedrovníka videli diváci o dvadsať menej. Vďaka tejto nehode sa filmové spoločnosti nahnevali a pre stanicu NBC bolo ešte roky nemožné získať televízne vysielacie práva na filmovú premiéru. Ani to však nezastavilo túto priekopnícku americkú televíznu spoločnosť na jej slávnej ceste k úspechu a bohatstvu.

SkryťVypnúť reklamu

NBC vznikla z prvej pravidelne vysielajúcej rozhlasovej spoločnosti v USA, založenej už v roku 1926. Už o dva roky neskôr mala svoje prvenstvo - prvú rozhlasovú hru na pokračovanie. Prvé experimentálne televízne vysielanie si spoločnosť vyskúšala v roku 1931, a to priamo z Empire State Building v New Yorku. Ako regulárna televízna stanica sa uviedla o necelý rok neskôr, svoje vysielanie zatiaľ obmedzila na New York. Medzi jej vôbec prvé programy patrili záznamy a neskôr prenosy bejzbalových a futbalových zápasov. Celodenný program začala vysielať na začiatku 50. rokov.

Netrvalo dlho a televízne vysielanie dostalo po prvýkrát farby. Aj tento technický vynález NBC bez problémov, už v roku 1953, zvládla a ponúkla svojim divákom. Do dejín sa zapísala aj ako spravodajské médium - v roku 1963 venovala napríklad celých 71 hodín vysielacieho času udalostiam okolo smrti a pohrebu prezidenta Kennedyho. Od roku 1991 má NBC samostatný spravodajský kanál NBC News.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je popredná americká televízna stanica sama producentom filmov a známych televíznych sérií. Z jej dielne vyšli napríklad Show Billa Cosbyho, Domček v prérii, Pohotovosť či Priatelia. Na jej dávne, trochu rozpačité prvenstvo si už dnes spomenie len málokto.

Autor: Lucia Javůrková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 530
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 901
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 734
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 516
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 388
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 049
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 7
SkryťZatvoriť reklamu